Jak każdy kierowca, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Oznacza to, że w momencie wypadku, za szkody wyrządzone drugiemu kierowcy nie będziesz płacił z własnej kieszeni. Chyba, że dojdzie do tzw. regresu ubezpieczeniowego. Czym jest i jak działa?
Co to jest regres ubezpieczeniowy?
Regres ubezpieczeniowy, inaczej nazywany także roszczeniem zwrotnym, to sytuacja, w której ubezpieczyciel zwróci się do Ciebie po zwrot pieniędzy za wypłacone odszkodowanie szkody wyrządzone drugiemu kierowcy w wyniku kolizji czy wypadku. W praktyce oznacza to, że towarzystwo wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie np. za uszkodzone auto, a następnie zwróci się do Ciebie. Wyróżnia się dwa rodzaje regresu – typowy oraz nietypowy. Pierwszy z nich dotyczy zdarzenia na drodze, które spowodowane jest przez osobę trzecią. Drugi regres, nazywany również niewłaściwym, to sytuacja, kiedy Ty jako kierowca jesteś sprawcą.
Kiedy może dojść do regresu ubezpieczeniowego?
Firma, z którą podpisałeś umowę, ma prawo do regresu ubezpieczeniowego w wyjątkowych sytuacjach. Związane są one z wyłączeniami odpowiedzialności, szczegółowo opisanymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może zażądać od Ciebie zwrotu pieniędzy za wyrządzone szkody, kiedy okaże się, że wypadek został spowodowany pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Zrobi to także, jeśli jako kierowca uciekniesz z miejsca wypadku, zaplanujesz i świadomie wyrządzisz szkodę lub nie będziesz posiadać uprawnień do prowadzenia pojazdu. Regres ubezpieczeniowy dotyczy również sytuacji, w której dojdzie do wypadku skradzionym autem.
Szukasz OC w dobrej cenie? Odkryj kalkulator online, z którym porównasz stawki..
Dlaczego ubezpieczyciel korzysta z regresu ubezpieczeniowego?
Regres ubezpieczeniowy to roszczenie zwrotne, które ma ścisły związek z wyłączeniami odpowiedzialności. To sytuacje, które świadczą o totalnym braku odpowiedzialności oraz nieodpowiednim zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. W takich sytuacjach jak spowodowanie wypadku po wypiciu alkoholu, kierowca musi ponieść konsekwencje. W wyniku regresu ubezpieczeniowego, konieczne będzie pokrycie wszelkich kosztów związanych z uszkodzeniem drugiego samochodu. W przypadku droższych modeli kwota może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Poza tym, w odszkodowaniu uwzględnia się także koszty leczenia ewentualnych poszkodowanych. Za to także trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Czy ubezpieczyciel może się pomylić?
Oczywiście regres ubezpieczeniowy powinien być stosowany w ściśle określonych sytuacjach. Nie powinny one budzić żadnych wątpliwości i w łatwy sposób powinno się je wskazać. Jednak ubezpieczyciel może nagle zwrócić się do Ciebie po zwrot kosztów za odszkodowanie, chociaż się tego nie spodziewasz. Co wtedy możesz zrobić? Warto złożyć odwołanie od tego żądania, uwzględniając dowody potwierdzające Twoje argumenty. Przykładowo, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zarzuca Ci świadome opuszczenie miejsca wypadku, udowodnij, że nie odczułeś stłuczki i nie zauważyłeś spowodowanej szkody. Przydadzą się wszelkie fotografie oraz filmy z miejsca zdarzenia, np. nagrania z monitoringu.
Co możesz zrobić, jeśli zostanie wskazany regres ubezpieczeniowy?
Pamiętaj, że zawsze masz prawo do złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia własnej wersji wydarzeń ubezpieczycielowi. Jeśli masz trudną sytuację materialną, wystąp o zmniejszenie kwoty lub rozłożenie jej na dogodne raty. Sprawa może zostać także skierowana do sądu. Tam będziesz mieć pełne prawo do dochodzenia swoich racji.