Za każdym razem, kiedy wyjeżdżasz samochodem, musisz przestrzegać wszystkich zasad ruchu drogowego. Nawet drobne przewinienia mogą być srogo karane przez funkcjonariuszy. Sprawdź, jak wygląda taryfikator mandatów 2020 za przekroczenie prędkości, a także inne wykroczenia.
Jazda na suwak – nowość w 2020 roku
W odróżnieniu od zeszłego roku, jazda na suwak to już obowiązek każdego kierowcy. Oznacza to, że w miejscach, gdzie jest spore natężenie ruchu i duża ilość pojazdów, trzeba wpuścić auto wyjeżdżające z sąsiedniego pasa. Znacznie poprawia to komfort jazdy, która staje się bardziej płynna. Naprzemienne wpuszczanie pojazdów ma zwiększyć także bezpieczeństwo oraz zaoszczędzić czas kierowców. Zastanawiasz się, jakie są konsekwencje braku dostosowania się do nowych przepisów? Taryfikator mandatów przewiduje, że za utrudnienie płynnej jazdy należy się kara w wysokości od 50 do 500 złotych.
Korytarz życia – także obowiązkowy!
Drugą nowością w 2020 roku jest obowiązkowy korytarz życia. W praktyce oznacza to, że jeśli pojazd dojeżdża do miejsca wypadku dwupasmową trasą, auta z lewego pasa muszą maksymalnie zjechać do lewej krawędzi, a auta z prawego prasa do prawej krawędzi. Jeśli do tego dojdzie jeszcze trzeci pas, kierowcy na środku powinni ustawić się jak najbliżej tej krawędzi, w której będzie bezpiecznie i nie utrudni to dalszej trasy. Blokowanie przejazdu karetki, straży pożarnej czy radiowozu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Czasem chodzi nawet o ludzkie życie, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i dopasować się do nowych zasad. Za złamanie tego obowiązku grozi mandat do 500 złotych.
Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości?
Nadmierna prędkość to od dłuższego czasu wielki problem na polskich drogach. A co za tym idzie – trudniej jest zapanować nad pojazdem oraz stwarza się zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Niestety, do wysokiej prędkości dochodzi także stan dróg, na których nietrudno wpaść w dziurę, co przekłada się na stłuczki i wypadki. W Polsce jest to surowo karane. Mandaty za przekroczenie prędkości głównie zależą od tego, o ile więcej masz na liczniku niż jest to wymagane. Jeśli będziesz jechać szybciej:
- o 10 km/h – zapłacisz do 50 złotych,
- o 11-20 km/h – od 50 do 100 złotych,
- o 21-30 km/h – od 100 do 200 złotych,
- o 31-40 km/h – od 200 do 300 złotych,
- o 41-50 km/h – od 300 do 400 złotych,
- o 51 km/h i więcej – od 400 do 500 złotych.
Pamiętaj też o tym, że nagłe hamowanie, które zagraża bezpieczeństwu ruchu lub znacznie je utrudnia, również zapłacisz mandat. Według prawa jest to od 100 do 300 złotych. Poza odpowiednią prędkością, każdy kierowca oraz pasażer musi też pamiętać o jeździe z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Brak dostosowania się do przepisów skutkuje mandatem w wysokości 100 złotych.
Parkowanie w niedozwolonych miejscach i brak świateł
Za parkowanie pojazdu w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, możesz zapłacić grzywnę nawet 500 złotych. Poza tym, jeśli przejedziesz na czerwonym świetle, musisz liczyć się z karą od 300 do 500 złotych. Wysokie kary są również za brak świateł mijania w porze dziennej. Wysokość mandatu to nawet 100 złotych, a w momencie przejazdu przez tunel – 200 złotych.
Niebezpieczne manewry na drodze – kiedy zapłacisz mandat?
Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji może być spowodowane na pozór drobnymi manewrami. Niestety, takie zachowanie nie tylko utrudnia innym uczestnikom ruch, ale także stanowi zagrożenie. Poza tym, funkcjonariusze mogą nałożyć na to kary. Za zawracanie w warunkach, które stwarzają niebezpieczeństwo zapłacisz od 200 do 400 złotych. Jeśli ominiesz auto przed Tobą, które zatrzymało się, aby ustąpić pierwszeństwa – aż 500 złotych. Utrudnianie ruchu podczas cofania także jest karalne od 50 do 200 złotych. Z kolei za nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu będzie Cię kosztować 300 złotych, a brak sygnalizacji manewru – 200 złotych.
Obowiązkowe dokumenty
Warto zaznaczyć, że nie musisz już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz ważnej polisy OC. Podczas kontroli powinieneś przedstawić za to prawo jazdy. Mimo wszystko, trzeba zadbać o terminy i na bieżąco wymieniać dowód rejestracyjny, kiedy skończy się miejsce na pieczątki związane z badaniem technicznym, a także dbać o opłacenie polisy OC. Za brak obowiązkowego ubezpieczenia zapłacisz 1040 złotych, kiedy Twój pojazd będzie bez ochrony poniżej 3 dni, 2600 złotych – od 3 do 14 dni i 5200 złotych – powyżej 14 dni.