Na dystrybutorach można zobaczyć różne oznaczenia benzyny, którymi są najczęściej literami alfabetu i cyframi. Ma to związek z koniecznością ujednolicenia piktogramów informujących o konkretnym typie paliwa. Co oznaczają litery B i E umieszczone na dystrybutorach na stacjach benzynowych?
Ujednolicenie oznaczeń paliw
W 2018 roku w życie wszedł przepis regulujący kwestie oznaczenia paliw na stacjach paliw. Od tego czasu muszą być one zgodne z prawem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że na dystrybutorach i pistoletach pojawiły się nowe naklejki.
Każdy typ paliwa jest oznaczany w inny sposób. Najpopularniejsze są litery B i E, które można znaleźć na dystrybutorach z olejem napędowym i benzyną.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem oznaczenia mają pojawić się nie tylko na samych stacjach benzynowych, lecz także wlewie paliwa każdego samochodu produkowanego po wprowadzeniu nowego prawa. Zadaniem takiego ujednolicenia naklejek jest zapobieganie sytuacji, w której właściciel pojazdu wleje do baku niewłaściwego paliwa. Oznaczenia benzyny na stacji są obecnie takie same we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Dzięki temu ryzyko pomyłki maleje również za granicą.
Co oznaczają poszczególne skróty rodzajów paliwa?
Oznaczenia na stacjach paliw to często litery i cyfry połączone w odpowiedni sposób. Najczęściej spotykane naklejki to:
- B – w przypadku oleju napędowego stosuje się oznaczenie w formie litery B oraz cyfry. Wartość liczbowa ma za zadanie informować o maksymalnej zawartości procentowej biokomponentów dopuszczanej przez producenta pojazdu.
- E – benzyna jest oznaczana literą E i liczbą. Wartość ta ma wskazywać maksymalną zawartość procentową etanolu, która jest bezpieczna dla pojazdu. Przykładowo, paliwo E5 to takie, które zawiera 5% etanolu. Wielu producentów samochodów określa, że mogą być one tankowane benzyną o maksymalnej wartości 10% alkoholu etylowego w składzie. Oznacza to, że paliwo E5 będzie w ich przypadku bezpieczne.
- H2 – mniej typowym oznaczeniem pojawiającym się na stacjach benzynowych jest H2. Oznacza ono wodór.
- LPG – nowe oznaczenie paliw dotyczy także gazu płynnego. W tym przypadku na dystrybutorach i pistoletach znajdują się naklejki z literami LPG.
- CNG – oznaczenie CNG dotyczy sprężonego gazu ziemnego.
- LNG – to oznaczenie skroplonego gazu ziemnego.
Przy poszczególnych literach mogą występować również liczby. W przypadku oznaczenia B najczęściej mamy do czynienia z paliwem B7 lub B10. Litera E występuje natomiast w następujących konfiguracjach: E5, E10, E85. Oznaczenie Diesla powinno być zawarte w kwadracie, a benzyny – w okręgu.
W rombie natomiast pojawiają się takie oznaczenia, jak LPG, CNG, LNG i H2. Dodanie kształtów ma pomóc odróżniać poszczególne rodzaje benzyny i innych paliw. Istnieją także specjalne regulacje dotyczące rozmiarów oznaczeń i ich kolorów. Inne wymiary mają naklejki na dystrybutorach, a jeszcze inne te, które pojawiają się na terenie placówki handlowej zajmującej się sprzedażą pojazdów silnikowych.
Gdzie pojawiają się oznaczenia paliwa?
Ujednolicone oznaczenia na stacji paliw obowiązują nie tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Do nowych rozporządzeń dostosowały się także takie państwa, jak Szwajcaria, Turcja, Norwegia, Macedonia, Liechtenstein czy Islandia. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zatankowania niewłaściwego paliwa podczas pobytu za granicą.
Wcześniej w każdym kraju oznaczenia różniły się. W Polsce najczęściej litery ON na stacji występowały w towarzystwie przekreślonego znaku Pb. Wyjeżdżając za granicę, trzeba było liczyć się z faktem, że na terenie danego państwa prawdopodobnie pojawiają się zupełnie inne oznaczenia ropy i pozostałych paliw. Wprowadzenie nowych przepisów sprawiło, że tankowanie stało się łatwiejsze.
Czy nowe oznaczenia na stacjach paliw już obowiązują?
Rozporządzenie unijne dotyczące oznaczeń benzyny i innych paliw weszło w życie już w 2018 roku, jednak nie wszystkie stacje benzynowe zdążyły dostosować się do nowych przepisów. Prace rozpoczęły się już w momencie wydania decyzji Unii Europejskiej. Oznacza to, że nowe oznaczenia paliw można zobaczyć w wielu miejscach, w tym także na samochodach wyprodukowanych po 2018 roku. Obecnie pracuje się nad ujednoliceniem wprowadzania kolejnych zmian i doprecyzowaniu polskich przepisów w tej kwestii.
Ubezpieczenie Assistance
Obecnie zatankowanie niewłaściwego paliwa jest trudniejsze niż przed wprowadzeniem rozporządzeń unijnych. Takie sytuacje wciąż się jednak zdarzają, dlatego warto rozważyć zakup pakietu Assistance. Bardzo często w zakres ochrony w takim pakiecie wchodzi pomoc w razie pomyłki podczas tankowania (zakres ubezpieczenia może różnić się w zależności od towarzystwa).
W naszej ofercie znajdziesz różne warianty ubezpieczeń komunikacyjnych. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na infolinię lub skorzystaj z pomocy w placówce w Twoim mieście lub jego okolicy. Pakiet Assistance i inne polisy, np. OC i AC możesz kupić również online, bez wychodzenia z domu.