Mimo to, że OC jest obowiązkowe, w niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto je znać jeszcze przed podpisaniem umowy z wybraną firmą, aby podczas stresującej sytuacji jaką jest kolizja czy wypadek mieć wszystko pod kontrolą.
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu
Mimo że kierowcy są świadomi tragicznych skutków prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, nadal jest to częsty powód do kolizji i poważnych wypadków. Oczywiście w takiej sytuacji, nie można liczyć na pomoc finansową w towarzystwie ubezpieczeniowym w ramach OC. Co prawda, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, ale kierowca będzie musiał oddać całą kwotę za sprawą regresu ubezpieczeniowego.
Właściwie za każdym razem podczas wezwania policji na miejsce zdarzenia, funkcjonariusze będą zobowiązani sprawdzić ilość alkoholu we krwi. Jeśli przekroczy dopuszczalną wartość, nietrzeźwy kierowca będzie musiał zwrócić koszty likwidacji szkody. To właśnie regres ubezpieczeniowy.
Ucieczka z miejsca wypadku
Kolejnym nieodpowiedzialnym zachowaniem jest ucieczka po spowodowaniu wypadku. W takiej sytuacji również zadziała regres ubezpieczeniowy. Co więcej, kierowca straci część zniżek. Pamiętaj, że zarówno prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, jak i ucieczka z miejsca wypadku nie zwolni Cię z poniesienia odpowiedzialności za skutki kolizji.
Dwa samochody jednego kierowcy
Wyobraź sobie sytuację, w której posiadasz dwa samochody w przydomowym garażu i wybierasz się na wspólne wakacje całą rodziną. Jednocześnie, podpisałeś wcześniej polisę OC, z której jasno wynika, że jesteś właścicielem obu aut. Jeśli podczas długiej trasy jeden z pojazdów będziesz prowadzić osobiście, a drugi oddasz w ręce córki czy brata i pomiędzy tymi autami dojdzie do nagłej kolizji, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. To samo dotyczy także zarysowania swojego pojazdu na parkingu.
Szkody środowiskowe – co to znaczy?
Podczas podpisywania umowy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym, możesz spotkać się z warunkiem, w którym nie uwzględnia się zadośćuczynienia po spowodowaniu skażenia środowiska. Co to tak naprawdę oznacza? Przykładowo, jeśli spowodujesz kolizję z cysterną, która przewozi niebezpieczne chemikalia, które przedostaną się na zewnątrz, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Drogocenne przedmioty w aucie
Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Cię podczas stłuczki czy poważniejszego wypadku, ponieważ wybrane towarzystwo pokryje koszty wyrządzonych szkód. Nie dotyczy to jednak wartościowych przedmiotów, które znajdowały się w uszkodzonym aucie, np. biżuterii, laptopa czy smartfona. Trudno także określić wartość ważnych dokumentów lub udowodnić jaką ilość gotówki posiadał przy sobie kierowca, dlatego towarzystwo ubezpieczeniowe nie uwzględni ich podczas wypłaty zadośćuczynienia.
Porównaj ceny i znajdź OC w dobrej cenie.