Wypowiedzenie umowy w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym kojarzy się najczęściej z rezygnacją wraz z upływającym terminem polisy. Wskażemy jednak kolejne 4 przypadki, w których także możesz zrezygnować z polisy bez ponoszenia konsekwencji.
Wypowiedzenie umowy OC a zakup auta używanego
W momencie zakupu samochodu używanego od poprzedniego właściciela, masz możliwość przepisania umowy OC. Często jednak zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują tzw. rekalkulacji składki. Co to oznacza? Firma bierze pod uwagę nowe dane właściciela i ustala nową kwotę za ubezpieczenie OC. Pomiędzy sprzedawcą a nabywcą mogą być wyraźne różnice, szczególnie jeśli chodzi o zniżki. Nie martw się jednak, że będziesz przepłacać. Możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC po nabyciu samochodu. Warto wiedzieć, że taka polisa nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Pamiętaj zatem o dopilnowaniu formalności, aby zawrzeć nową polisę po wygaśnięciu ubezpieczenia poprzedniego właściciela.
Kiedy nie chcesz, aby umowa się przedłużyła
Jeśli wykupiłeś polisę OC i Twój samochód znajduje się pod ochroną, umowa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok, jeśli została opłacona cała składka. Nie musisz martwić się o formalności, ponieważ nawet jeśli zapomnisz o skontaktowaniu się z ubezpieczycielem, nadal będziesz mieć ważne OC. Jednak koniec okresu trwania polisy może być idealnym momentem na znalezienie bardziej atrakcyjnej oferty. Wtedy będziesz mógł złożyć wypowiedzenie u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela, a następnie wykupić nową polisę. Nie zapomnij o przestrzeganiu terminów – rezygnację musisz złożyć najpóźniej 1 dzień przed końcem ochrony.
Szukasz atrakcyjnych ofert OC? Sprawdź ceny w kalkulatorze online. To proste i komfortowe!
Podwójne ubezpieczenie – zrezygnuj z jednej polisy
Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej jest możliwe także kiedy polisa przedłużyła się automatycznie, a Ty znalazłeś już bardziej atrakcyjną ofertę. Kiedy przez przypadek będziesz mieć podwójne ubezpieczenie, możesz złożyć rezygnację z dotychczasowej polisy. Będziesz musiał jednak ponieść koszt składki za okres od momentu przedłużenia do dnia wypowiedzenia umowy OC. Jeśli zdążyłeś ją opłacić za dłuższy okres, dostaniesz zwrot za przedział, w którym nie korzystałeś z polisy.
Odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Jeśli kupiłeś polisę za pośrednictwem Internetu lub telefonu, możesz odstąpić od umowy na piśmie w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy. Będziesz jednak musiał ponieść koszty za okres ochrony, w którym korzystałeś z polisy.
Jak złożyć wypowiedzenie?
Chcesz złożyć wypowiedzenie w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym? Musisz zrobić to pisemnie, wypełniając specjalny wniosek. Zajrzyj na stronę internetową danej firmy, ponieważ większość ubezpieczycieli udostępnia gotowe wzory do wypełnienia. Najczęściej zawierają takie informacje jak:
- miejscowość i datę wypełnienia wniosku,
- dane towarzystwa ubezpieczeniowego,
- dane właściciela auta (i współwłaścicieli także),
- dane samochodu, w tym numer rejestracyjny i marka,
- numer aktualnej polisy,
- podpis właściciela i ewentualnie współwłaściciela samochodu,
- powołanie się na ustawę i podanie przyczyny wypowiedzenia (Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych – Art. 28, Art. 28a, Art. 31).
Dokument możesz przesłać listem poleconym lub skorzystać z poczty elektronicznej. Za datę wypowiedzenia określa się moment dostarczenia wniosku do ubezpieczyciela lub w przypadku przesłania go tradycyjną pocztą – datę stempla.