Jak podaje serwis PRNews, ceny OC zaczęły spadać w 2017 r. i od tego czasu utrzymują się na podobnym poziomie. Czy kierowcy mogą liczyć na to, że w przyszłym roku także unikną podwyżek?
Koszty OC w ostatnich latach
Wielu kierowców doskonale pamięta rok 2016, w którym ceny OC wzrosły aż o 50%! Podwyżki dotknęły wtedy wszystkich bez wyjątków, także doświadczonych królów szos z maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Kolejne lata były zdecydowanie spokojniejsze, a ceny wyhamowały. Ostateczna stabilizacja nastąpiła w 2018 roku. Od tego czasu ceny obowiązkowej ochrony utrzymują się na podobnym poziomie. Czy taka tendencja utrzyma się także w przyszłym roku?
Czy w 2020 OC zdrożeje?
Na wzrost cen OC mogą wpłynąć zwiększone koszty likwidacji szkód, kwoty wypłacanych odszkodowań czy zmiany w prawie, generujące dodatkowe koszty dla ubezpieczycieli. Biorąc pod uwagę fakt, że niedawno zmieniły się przepisy dotyczące wyczerpywania się sum gwarancyjnych z OC, widmo podwyżek stało się całkiem realne. Czy tak rzeczywiście jest?
Eksperci mają na ten temat różne opinie. Większość z nich uważa jednak, że skutki nowej ustawy nie wpłyną znacząco na stawki OC. Argumentem przemawiającym za takim scenariuszem są bardzo dobre wyniki ubezpieczycieli ze sprzedaży obowiązkowych polis dla właścicieli aut. Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłym roku portfele kierowców odetchną z ulgą.
Niestety, wyższych kosztów nie unikną osoby, podróżujące bez ważnego OC. Od stycznia 2020 na skutek wzrostu płacy minimalnej kary za przerwę w obowiązkowej ochronie wzrosną średnio o kilkaset złotych. Podwyżki kar dotkną nie tylko właścicieli samochodów osobowych, ale również ciężarowych i motocykli.
Droższe OC dla kierowców z grupy ryzyka
Nawet jeśli kierowcy unikną podwyżek OC, wielu z nich boleśnie odczuje konieczność zakupu ubezpieczenia. Choć średnie ceny polis oscylują dziś w granicach 600 – 800 zł, osoby z grupy podwyższonego ryzyka płacą za nie nawet kilka razy więcej. O jakich kierowcach mowa?
Wyższe składki OC płacą:
- Młodzi kierowcy
Ubezpieczyciele różnie definiują młodych kierowców, ale zwykle to osoby w wieku do 25-29 lat mające prawo jazdy krócej niż trzy lata.Jak pokazują policyjne statystyki, to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków (w przeliczeniu na 10 000 populacji). Zawarcie umowy z takim klientem jest więc dla ubezpieczyciela bardzo ryzykowne. Efektem zwiększonego ryzyka, są wyższe ceny OC;
- Osoby z kiepską historią szkodowości
Historia szkodowości jest jednym z kluczowych parametrów, które wpływają na cenę OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje zwykle około 10% rabatu. Jedna szkoda pozbawia go jednak od 5 do 20% zniżki. Choć kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę szkody z kilku ostatnich lat, konto kierowcy najbardziej obciążają te, które spowodował w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Wpływ szkód na cenę OC zależy oczywiście od indywidualnych przeliczników towarzystwa.
- Osoby użytkujące auta z dużymi silnikami
Duży silnik sprzyja brawurze za kółkiem. A ta istotnie zwiększa ryzyko wypadku.
Tanie OC dzięki kalkulatorowi
Młodzi kierowcy oraz inne osoby „z grupy ryzyka” nie muszą przepłacać za OC. Porównanie dostępnych na rynku ofert pozwoli im oszczędzić kilkaset, a nierzadko nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Jak to możliwe? Choć zakres komunikacyjnego OC jest identyczny dla wszystkich towarzystw, stawki mogą się różnić nawet o kilkaset procent. Każdy ubezpieczyciel stosuje bowiem inny system kalkulacji i inaczej punktuje poszczególne parametry.
Kluczem do znalezienia najtańszej oferty jest więc porównanie stawek. Dzięki kalkulatorowi OC i AC zrobisz to w zaledwie kilka minut, bez konieczności wypełniania stosu dokumentów. Po podaniu informacji na temat parametrów auta i danych kierowcy kalkulator przedstawi Ci aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert. Poinformuje także, który ubezpieczyciel dorzuci do OC darmowe Assistance czy usługę BLS. Jeśli któraś z ofert spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę.