Polisa turystyczna to jeden z elementów bezpiecznych i spokojnych wakacji. Koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę wysokie, a to tylko jedna ewentualność, na wypadek której warto się ubezpieczyć. Jakie inne polisy należy rozważyć udając się na wakacje?
Koszty leczenia za granicą, czyli obowiązkowa polisa rozsądnego turysty
Jeśli podróżujesz po terenie Unii Europejskiej, masz prawo do korzystania z miejscowej publicznej służby zdrowia, pod warunkiem wyrobienia karty EKUZ. Czy jednak to wystarczające zabezpieczenie, aby cieszyć się spokojnymi wakacjami? Niekoniecznie. NFZ refunduje bowiem tylko te zabiegi, które są darmowe dla osób ubezpieczonych w kraju pobytu. Kilka zastrzyków w zagranicznym szpitalu za kilkaset euro? To może się zdarzyć. Warto również pamiętać, że EKUZ to tylko podstawowa i niezbędna pomoc. Nie dotyczy ona choćby transportu medycznego do kraju. Na terenie Europy jego cena może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, a transport z innego kontynentu lub leczenie specjalistyczne w niektórych krajach będą wymagać polisy o wartości zbliżonej do miliona złotych. Dlatego polisa obejmująca leczenie zagranicą za nawet kilka złotych dziennie to zdecydowanie dobry wybór.
Polisa NNW, czyli standard
Równie dobrym wyborem jest ubezpieczenie turystyczne od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku poważniejszego uszczerbku na zdrowiu możesz tymczasowo, a w skrajnych przypadkach również na stałe utracić zdolność do pracy. Dzięki polisie NNW możesz przynajmniej liczyć na odszkodowanie, które w razie nieszczęśliwego zdarzenia pomoże Ci odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Godny uwagi jest również pakiet Assistance, choćby dlatego że pokrywa w razie potrzeby koszty pobytu bliskiej osoby leczonego zagranicą pacjentach.
Drinki na urlopie? Nie zapomnij uwzględnić ich w polisie
Jeśli w trakcie wyjazdu nie zamierzasz odmawiać sobie kieliszka wina lub kilku drinków, koniecznie wybierz polisę uwzględniającą zdarzenia po alkoholu. W przeciwnym razie Twoje ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia może nie być honorowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Przed czym chroni nas polisa OC?
Warto pomyśleć także o wakacyjnej polisie OC. Przypadkowe uszkodzenie mienia w postaci restauracyjnych mebli, czyjegoś pojazdu, a nawet szkoda wyrządzona innej osobie, może wiązać się z pokaźnym i kosztami. Turystyczna polisa OC uchroni Cię przed nimi.
Czy warto ubezpieczać bagaż?
Indywidualną kwestią pozostaje ubezpieczenie bagażu. Wiele zależy od tego, czy zabierasz ze sobą przedmioty o dużej wartości, albo mające dla Ciebie wartość sentymentalną. Warto jednak pamiętać, że w popularnych turystycznych destynacjach nie brakuje złodziei. Wyspecjalizowani w swoim fachu mogą także „zaopiekować” się Twoim bagażem, zabierając go z lotniskowej taśmy tuż po wylądowaniu, nim zdążysz zdać sobie z tego sprawę.
O czym należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe?
Ponadto, jeśli podróżujesz zagranicą, koniecznie poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe o przewlekłych chorobach, uprawianiu sportu w wydaniu profesjonalnym, a także ewentualnych zajęciach zarobkowych, jeśli zamierzasz łączyć wypoczynek w urokliwym miejscu z pracą. Polisa będzie co prawda nieco droższa, jednak zabezpieczy Cię przed dodatkowymi zagrożeniami. A korzystając z oferty multiagencji, takiej jak CUK gromadzącej oferty 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, z pewnością znajdziesz odpowiednią polisę w bardzo korzystnej cenie.