Miałeś drobną stłuczkę i zastanawiasz się, czy musisz zgłosić to zdarzenie do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego? Taki krok nie zawsze się opłaca, bo wysokość szkody może okazać się mniejsza niż koszty, które będą na Ciebie czekać w związku ze zgłoszeniem. Sprawdź, w jakich sytuacjach lepiej tego nie robić.
Uszkodzenie auta i co dalej?
Twoje auto wpadło w poślizg zimą? A może podczas stania w korku delikatnie stuknąłeś w inny pojazd? Każda z tych sytuacji jest bardzo stresująca, jednak czasem na pierwszy rzut oka szkody wydają się poważniejsze niż są w rzeczywistości. Masz do wyboru dwie możliwości: zgłoszenie małej szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego lub naprawę samochodu na własną rękę. Druga opcja może brzmieć nierozsądnie – w końcu płacisz składki za ubezpieczenie właśnie po to, aby pomogło Ci w kryzysowych sytuacjach. Wszystko jednak zależy od rzeczywistych kosztów naprawy.
Franszyza integralna – co to jest?
Często podczas podpisywania umowy z wybraną firmą ubezpieczeniową masz wskazaną franszyzę integralną. Co to takiego? Jest to wysokość szkody, która musi zostać przekroczona, aby towarzystwo ubezpieczeniowe mogło wypłacić Ci odszkodowanie za skutki stłuczki czy zarysowania auta. Co ważne, to konkretna kwota, np. 500 złotych. Zatem jeśli mała szkoda będzie Cię kosztować mniej np. 400 zł, nie dostaniesz zadośćuczynienia. Z kolei straty na poziomie 501 zł będą wiązały się z wypłatą całości odszkodowania. Co jednak jest bardziej opłacalne jeśli nie masz wskazanej franszyzy integralnej?
Dlaczego warto zastanowić się nad zgłoszeniem szkody?
Rozpocznijmy od tego, dlaczego w ogóle kierowca ma się zastanawiać nad zgłoszeniem małej szkody z AC? Masz podpisaną umowę i ubezpieczyciel zapewniał Cię, że przy każdej stłuczce czy drobnym zarysowaniu będziesz mógł liczyć na pełne wsparcie finansowe. To jest oczywiście prawda, jednak warto liczyć się z konsekwencjami takiego zgłoszenia. Przede wszystkim, stracisz zniżki za bezszkodową jazdę. Jest to jeden z minusów posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego. Niezależnie od wielkości strat, liczy się jej zgłoszenie, a nie łączna kwota naprawy samochodu. Nawet drobne zarysowanie karoserii czy wymiana zderzaka sprawi, że stracisz dany procent zniżek z AC. Plusem zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego jest oczywiście pokrycie kosztów naprawy samochodu. Nie zawsze jednak będzie to opłacalne.
Wycena odszkodowania
Aby dowiedzieć się, czy zgłoszenie małej szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego jest opłacalne, warto dowiedzieć się ile będzie kosztowała jej naprawa. Możesz poprosić zaprzyjaźniony warsztat o wycenę odszkodowania, co nie jest dla Ciebie wiążące. W łatwy sposób ocenisz czy lepiej abyś zapłacił za szkody samodzielnie czy lepiej będzie jednak skorzystać z zadośćuczynienia. Przykładowo, jeśli jesteś kierowcą z dużym stażem, do tej pory mogłeś cieszyć się z bezszkodowej jazdy i masz zniżki 60% na składki ubezpieczeniowe, mogą one pomniejszyć się do 40%. W takim przypadku łączna kwota na OC i AC jaką płacisz 1800 złotych może wzrosnąć przykładowo do 2700 złotych. Samemu możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto skorzystać z AC jeśli do wymiany jest część warta np. 150 złotych. Przy małej szkodzie często lepiej naprawić usterkę samodzielnie. Zrobisz to szybko, sprawnie i będziesz mógł dalej korzystać ze zniżek AC.
Sprawdź ceny przed zakupem ubezpieczenia AC.