Pojawienie się nieestetycznych zacieków na ścianach, przemoknięta podłoga i nerwy – to elementy, które najczęściej towarzyszą zalaniu przez sąsiada, który mieszka piętro wyżej w bloku czy wieżowcu. Dowiedz się, czy kiedy możesz dostać odszkodowanie oraz kto odpowiada za powstałe szkody.
Ustal winnego, czyli pierwszy i najtrudniejszy krok
Najważniejszą sprawą jest ustalenie przyczyny zalania, aby szkody w Twoim domu się nie powiększały z biegiem czasu. Sprawdź wraz z sąsiadem, gdzie jest źródło przecieku oraz postaraj się usunąć awarię. Może to być np. pęknięta rura w instalacji wodnej lub po prostu nieszczelność rur doprowadzających wodę do pralki. Czasem będzie potrzebne zakręcenie głównego zaworu do momentu usunięcia awarii. Zalanie to stresująca sytuacja, dlatego często znalezienie winnego jest równoważne z nerwami i brakiem poczuwania się do odpowiedzialności. Postaraj się zachować zimną krew i działać tak, aby jak najszybciej dostać zadośćuczynienie. Nie zawsze wina leży wyłącznie po stronie sąsiada, bo może okazać się, że to awarie rur w pionie są źródłem zalania Twojego mieszkania. W takim przypadku, to zarządca nieruchomości jest odpowiedzialny za wypłacenie Ci odszkodowanie.
Co możesz zrobić w Twoim mieszkaniu w momencie zalania?
Przede wszystkim, zbierz wodę, która zebrała się na powierzchni ściany czy podłogi. Pomoże to zapobiec dalszym zniszczeniom. Jedyne, czego nie możesz robić to usuwanie skutków zalania czy nagłe naprawy. Do momentu ustalenia winnego oraz rozpoczęcia toku załatwiania spraw z ubezpieczycielem, nie kontaktuj się z hydraulikiem czy innym specjalistą. Wyjątkiem jest oczywiście poważniejsza awaria, która dotyczy całego pionu kanalizacyjnego. Jeśli jest potrzeba wezwania odpowiednich służb, zrób to! Najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z ubezpieczycielem i poproś o dalsze wskazówki. Gdy nie dostosujesz się do wymogów towarzystwa, możesz mieć problem z otrzymaniem odszkodowania.
Jak uzyskać odszkodowanie?
Jeśli Twój sąsiad potwierdzi, że zalanie mieszkania nastąpiło z jego winy, będzie musiał pokryć koszty remontu. Jeśli posiada OC w życiu prywatnym, dostaniesz zadośćuczynienie od ubezpieczyciela. Wystarczy, że sąsiad poda Ci swój numer polisy i zgłosisz szkodę do towarzystwa, w którym się ubezpieczył. W momencie, kiedy sąsiad nie posiada dodatkowego ubezpieczyciela, będzie musiał ponieść straty finansowe z własnej kieszeni. W praktyce często takie sytuacje powodują liczne konflikty, dlatego właśnie najlepiej jest posiadać własne ubezpieczenie mieszkania, które w zakresie ochrony ma także zalanie. Aby uzyskać odszkodowanie, musisz skontaktować się ze swoim towarzystwem, a następnie poczekać aż rzeczoznawca oceni powstałe szkody na podstawie dokumentacji.
Zebranie dowodów – istotny element ubiegania się o odszkodowanie
Do momentu przybycia rzeczoznawcy, możesz samodzielnie zebrać dokumentację, która będzie niezbędna do uzyskania świadczenia od ubezpieczyciela. Przydadzą Ci się zdjęcia i protokół z miejsca zdarzenia. Pamiętaj, aby zadbać o jak najwyższą jakość materiału. Na fotografii czy filmie powinny być uwzględnione rozmiary szkody i przyczyny zalania. Z kolei protokół możesz spisać samodzielnie lub w obecności np. zarządcy nieruchomości. Powinien zawierać listę zniszczonych elementów wyposażenia. Dodatkowo, może Ci się przydać dokument potwierdzający przyczynę zalania oraz winę sąsiada, jednak nie zawsze udaje się go uzyskać.
Ustalenie rozmiaru szkody w Twoim domu
We współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym, będziesz musiał ocenić szkodę poniesioną w Twoim domu. Przydadzą się wszelkie rachunki, faktury oraz karty gwarancyjne elementów wyposażenia. Jeśli posiadasz jakiekolwiek zdjęcia wnętrza sprzed awarii – będą dobrym dowodem. Zrób także rozeznanie w cenach za remont mieszkania. Tego typu kosztorys będziesz mógł uwzględnić w dokumentacji.
Ubezpiecz mieszkanie na wszelki wypadek – porównaj ceny polis online!