Publiczna służba zdrowia nie zawsze zaspokaja potrzeby Polaków. Na niektóre badania i zabiegi trzeba oczekiwać w długich kolejkach. Zdarza się, że sporo do życzenia pozostawia także standard samych placówek. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jak wybrać odpowiednią polisę? Oto pięć czynników, na które naprawdę warto zwrócić uwagę.
1. Liczba dostępnych specjalistów
Oferta towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie polisy zdrowotnej jest bardzo szeroka. Każdy pakiet jest skonstruowany nieco inaczej. Wybierając ubezpieczenie zdrowotne należy zwrócić uwagę na jego zakres, a konkretnie liczbę dostępnych specjalistów, do których można się udawać w ramach ubezpieczenia. Idealnym rozwiązaniem będzie oczywiście najbardziej obszerny pakiet, ale ten wiąże się z kosztami. Ubezpieczając całą rodzinę nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Najlepiej dostosować ubezpieczenie zdrowotne do własnych potrzeb.
Osoby posiadające wady wzroku powinny zwrócić szczególną uwagę na przykład na szeroki dostęp do okulisty. Pakiety rodzinne powinny natomiast pozwalać na nieograniczone wizyty u wyspecjalizowanych pediatrów. Pary, które spodziewają się dziecka muszą zwrócić uwagę na usługę prowadzenia ciąży. Takie przykłady można mnożyć, dlatego wybór ubezpieczenia zdrowotnego jest kwestią indywidualną. Istotną zaletą niektórych ubezpieczeń jest możliwość udania się na wizytę do specjalisty w sposób bezpośredni. W innych polisach wymagane bywa skierowanie od internisty, co nie musi oznaczać kłopotów z dostępem, ale rodzi konieczność odbycia dodatkowej wizyty.
2. Badania i diagnostyka dostępne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego
Jednak ubezpieczenie zdrowotne z szerokim zakresem dostępnych specjalistów to nie wszystko. Drugi bardzo istotny czynnik stanowi pakiet darmowych badań w ramach konkretnych specjalizacji. Te mogą okazać się bardzo kosztowne, zwłaszcza w przypadku najtańszych pakietów. Należy więc poszukać złotego środka i zastanowić się, jakie badania pacjent prawdopodobnie będzie wykonywał najczęściej ze względu na swoje predyspozycje i ewentualne schorzenia. W idealnej sytuacji nawet w przypadku poważniejszych badań i zabiegów ubezpieczony i jego rodzina nie dołożą ani złotówki do kwoty opłacanej w ramach polisy.
3. Placówki, do których ubezpieczony ma dostęp
Osobną kwestię stanowi dostępność placówek, do których można się udawać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W dużych aglomeracjach nie jest to tak bardzo istotne, ponieważ funkcjonuje tam duża liczba przychodni, więc każdy z łatwością znajdzie odpowiednią w swojej dzielnicy, a nawet sąsiedztwie. Jeśli jednak sieć placówek jest ograniczona, także wizyty u lekarza w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą wiązać się z koniecznością oczekiwania, a przecież nie na tym polega zasadność dodatkowego ubezpieczenia. Przy okazji, warto zapoznać się także z opiniami na temat dostępnych w okolicy przychodni. W dzisiejszych czasach doświadczenia dotychczasowych pacjentów można z łatwością poznać przez internet.
4. Okres kadencji i inne ograniczenia
Ubezpieczenie zdrowotne ma zawsze swoje ograniczenia. Bardzo często bywa nim wiek ubezpieczonego. Niektóre towarzystwo ubezpieczeniowe niechętnie udostępniają polisy zdrowotne osobom po 70 roku życia, ale nie jest to regułą. Przed wyborem ubezpieczenia zdrowotnego należy także zapoznać się z okresami karencji. Zwykle do internisty i większości specjalistów możemy udać się natychmiast, ale niektóre usługi, na przykład szpitalne zabiegi czy prowadzenie ciąży bywają dostępne dopiero po kilku miesiącach.
5. Wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela
Ostatnie kryterium, jakim warto kierować się przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego to wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Najczęściej ich lista jest podobna i obejmuje między innymi:
- przypadki samookaleczenia,
- kontuzje i urazy odniesione w trakcie popełniania przestępstwa,
- skutki nadużywania alkoholu i innych substancji odurzających.
Przed podpisaniem umowy najlepiej dokładnie przyjrzeć się jej warunkom, aby przekonać się, czy nie uwzględniają one mniej oczywistych wyłączeń. Decyzji związanych ze zdrowiem nie należy podejmować pochopnie!