Jeśli następnego dnia po wypiciu alkoholu wsiadasz za kółko, musisz być pewien, że jesteś trzeźwy. Jednak gdy masz wątpliwości czy na pewno możesz kierować, sprawdź swoją trzeźwość za pomocą alkomatu.
Jakie są przepisy dla kierowców w Polsce?
Codziennie policja łapie wielu kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu. Przepisy w Polsce są pod tym względem dość rygorystyczne. Dopuszczalna, maksymalna ilość alkoholu to 0,19 promila. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie, natomiast prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Pamiętaj, że to Ty, jako kierowca, jesteś odpowiedzialny za to żeby sprawdzić, czy możesz prowadzić. To taki sam obowiązek jak posiadanie ważnego ubezpieczenia OC.
Jakie są rodzaje alkomatów?
Na rynku jest dostępnych wiele modeli alkotestów. Wybór jest tak duży, że trudno wybrać taki, który będzie rzetelnie pokazywał stężenie promili alkoholu w organizmie. Czym różnią się poszczególne urządzenia? Przede wszystkim na rynku mamy trzy najbardziej popularne rodzaje alkomatów: półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne w podczerwieni. Ponadto w sieci można trafić na internetowe alkotesty. W tym tekście spróbujemy przybliżyć działanie każdego typu alkomatu.
Czym charakteryzuje się alkomat półprzewodnikowy?
Jego największą zaletą jest to, że jest najtańszy ze wszystkich urządzeń. Alkotest półprzewodnikowy działa na zasadzie umieszczonego wewnątrz sensora, który analizuje wdmuchiwane powietrze. Niestety, takie rozwiązanie nie gwarantuje dokładnego pomiaru. Tego rodzaju sensor jest podatny na oddziaływanie czynników zewnętrznych w związku z czym pomiar może być przekłamany. Na wynik może wpłynąć spożywany wcześniej posiłek lub spalenie papierosa. Alkomaty półprzewodnikowe mają również tendencję do szybkiego rozregulowania się, w związku z tym trzeba je często kalibrować.
Czym wyróżnia się alkomat elektrochemiczny?
Tego typu urządzenie jest bardzo często wykorzystywane przez polską policję. Czujnik elektrochemiczny jest o wiele bardziej dokładny niż półprzewodnikowy. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego sensora wynik jest bardzo dokładny. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że analizowane są tylko cząstki alkoholu, więc na wynik nie ma wpływu to co zjadłeś przed badaniem.
Jak działa alkomat spektrofotometryczny w podczerwieni?
To bardzo dokładne urządzenia. Do zmierzenia wykorzystywana jest technologia podczerwieni. Te alkomaty nie wymagają kalibracji. Czynniki zewnętrzne w żaden sposób nie wpływają na dokładność wyniku. Tego typu sprzęt jest wykorzystywany na komisariatach policji oraz w szpitalach. Przez swój duży gabaryt są przeznaczone do użytku stacjonarnego.
Alkotesty internetowe i jednorazowe – czy warto im wierzyć?
W sieci można trafić na strony, które pomagają określić stężenie alkoholu w organizmie. Wynik opiera się na danych, takich jak waga, wzrost, ilość spożytego alkoholu oraz czas w jakim był on konsumowany. Wynik jednak jest orientacyjny i nie można brać go pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o jeździe samochodem. Na stacjach benzynowych oraz aptekach można również nabyć jednorazowe alkotesty. Ich działanie polega na wdmuchiwaniu powietrza do woreczka, który jest połączony z tubką z reagentem chemicznym. Orientacyjny wynik jest znany kilka minut po badaniu. Rezultat jednak nie zawsze jest precyzyjny, ponieważ może na niego wpływać, podobnie jak przy alkomacie półprzewodnikowym, spożywany wcześniej posiłek, papieros czy guma do żucia.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Każdy z opisywanych produktów ma swoje wady i zalety. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za siebie i Twoje zachowanie ma wpływ na innych uczestników ruchu. Jeśli nie jesteś pewny czy jesteś trzeźwy i czy możesz kierować, udaj się na posterunek policji i sprawdź czy na pewno możesz prowadzić. Jeśli nie masz takiej możliwości, pod żadnym pozorem nie wsiadaj na kółko. Dbaj o życie swoje i innych.
Sprawdź ceny OC i AC w kalkulatorze online.